Kancelaria Adwokacka
Adwokat Grzegorz Szymczyk

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii Adwokackiej
od spraw rozwodowych
we Wrocławiu i w Twardogórze.

Wybrane publikacje na temat rozwodu

Adwokat od rozwodów Wrocław

W treści publikacji: rozwód z orzeczeniem winy lub bez winy, zawinienie, roszczenia alimentacyjne przy rozwodzie, wina a podział majątku wspólnego, koszty sądowe ….

Potrzebujesz Adwokata od rozwodu

Umów się na spotkanie z adwokatem we Wrocławiu lub w Twardogórze

Column Two

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nec odio. Praesent libero. Sed cursus ante dapibus diam. Sed nisi. Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum. Praesent mauris. Fusce nec tellus sed augue semper porta.

Column Three

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nec odio. Praesent libero. Sed cursus ante dapibus diam. Sed nisi. Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum. Praesent mauris. Fusce nec tellus sed augue semper porta.
GG: 47373576

Wybrane orzeczenia na temat rozwodu

Odmowa wyrażenia zgody na rozwód

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 24 października 2000 r. V KCN 129/00

Odmowa wyrażenia zgody na rozwód jest uprawnieniem małżonka nie ponoszącego winy za rozkład pożycia i z zasady prowadzi do niemożności orzeczenia rozwodu. Odmowa nie może być narzędziem zemsty lub szykany.

Odmowa zgody na rozwód motywowana dobrem dzieci

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 20 stycznia 1999 r. III CKN 118/98

Brak podstaw do zakwalifikowania odmowy zgody na rozwód motywowanej względami dotyczącymi sytuacji (dobra) dzieci jako zachowania sprzecznego z zasadami współżycia społecznego.

Opłata od apelacji w sprawie o rozwód

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19 czerwca 2007 r. III CZP 48/07

Od apelacji w sprawie o rozwód, którą zaskarżono rozstrzygnięcie o winie i alimentach na rzecz rozwiedzionego małżonka, pobiera się tylko opłatę stałą (art. 26 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Dz.U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.).

Przesłanki orzeczenia rozwodu

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 5 grudnia 2002 r. III CKU 47/98

W razie ustalenia istnienia materialnoprawnych przesłanek orzeczenia rozwodu (art. 56 KRO) nie mają - dla uwzględnienia powództwa - znaczenia motywy, które skłoniły powoda do wytoczenia powództwa (np. "ucieczka" przed wierzycielami pozwanego).

Orzeczenie rozwodu - wymogi stawiane uzasadnieniu orzeczenia o winie

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 14 kwietnia 2005 r. II CK 609/04

Orzeczenie o winie, niezależnie od poważnych następstw prawnych, zwłaszcza w zakresie obowiązku alimentacji byłego małżonka, stanowi swoiste podsumowanie i ocenę wspólnego pożycia. Dlatego jego uzasadnienie powinno być szczególnie wyważone i wszechstronnie uargumentowane.

Uzależnienie alkoholowe jako przesłanka rozwodu

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 9 listopada 2001 r. I CKN 438/00

Przy uzależnieniu od alkoholu ważną rolę w dochodzeniu do trzeźwego życia odgrywa pomoc osób najbliższych dla alkoholika, a wśród nich szczególnie drugiego małżonka (art. 23 KRO). Ze względu na drastyczność zachowywania się małżonka uzależnionego od alkoholu, nie można - na płaszczyźnie prawa i konkretnych okoliczności sprawy - wymagać od drugiego małżonka dalszego pożycia z nim, jeżeli sprzeciwia się temu dobro rodziny, a w szczególności dobro małoletnich dzieci stron.

Kontakt
ul. S.Leszczyńskiego, 50-076 Wrocław
ul. Zbyszka 2, 56-416 Twardogóra
+ 48 71 707 2519
+ 48 725118998
adwokat.szymczyk@o2.pl
Adwokat Wrocław, Twardogóra Adwokat Wrocław, Twardogóra Adwokat, Wrocław, Twardogóra Adwokat, Wrocław, Twardogóra