Wybrane orzeczenia na temat uchylania się od alimentów
Zaniechania wykonywania obowiązku alimentacyjnego w związku z pozbawieniem wolności
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 18 października 2017 r. III KK 422/17
Do okoliczności, które wyłączają umyślność w zakresie zaniechania wykonywania obowiązku alimentacyjnego, bez wątpienia należy pozbawienie wolności osoby, na której obowiązek tego rodzaju spoczywa, o ile w tym okresie nie ma ona możliwości zarobkowania lub innych źródeł majątkowych, z których możliwa byłaby realizacja należności alimentacyjnych.
Wymiar kary pozbawienia w sekwencji z karą ograniczenia wolności przy przestępstwie niealimentacji
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 19 lipca 2017 r. II KK 253/17
Zagrożenie karą przewidziane w art. 209 § 1 KK w brzmieniu przed zmianą normatywną wynikającą z ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2017 r. poz. 952) wynosiło 2 lata pozbawienia wolności. Zatem wymiar kary pozbawienia wolności orzeczonej na podstawie art. 37b KK w sekwencji z karą ograniczenia wolności nie mógł być wyższy niż trzy miesiące.
Uporczywe uchylanie się od płacenia alimentów
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 29 czerwca 2017 r. III KK 208/17
Stosownie do utrwalonego orzecznictwa sądowego uporczywym uchylaniem się od płacenia alimentów w rozumieniu art. 209 KK jest tylko taka sytuacja, gdy sprawca, mając ku temu realne i faktyczne możliwości, alimentów nie płaci i czyni to celowo.