Wybrane orzeczenia na temat rozwodu
Odmowa wyrażenia zgody na rozwód
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 24 października 2000 r. V KCN 129/00
Odmowa wyrażenia zgody na rozwód jest uprawnieniem małżonka nie ponoszącego winy za rozkład pożycia i z zasady prowadzi do niemożności orzeczenia rozwodu. Odmowa nie może być narzędziem zemsty lub szykany.
Odmowa zgody na rozwód motywowana dobrem dzieci
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 20 stycznia 1999 r. III CKN 118/98
Brak podstaw do zakwalifikowania odmowy zgody na rozwód motywowanej względami dotyczącymi sytuacji (dobra) dzieci jako zachowania sprzecznego z zasadami współżycia społecznego.
Obowiązek uiszczenia opłaty stałej w przypadku zaskarżenia wyroku rozwodowego
I Acz 569/08 - postanowienie SA Wrocław z dnia 16-06-2008
Zaskarżenie wyroku rozwodowego skutkuje obowiązkiem uiszczenia opłaty stałej od rozwodu, tylko wówczas, gdy zakres zaskarżenia obejmuje ustalenie winy w rozkładzie pożycia. W sytuacji zaskarżenia jedynie pozostałych elementów wyroku, składających się na integralną całość bądź nie objętych integralnością, opłata apelacyjna uzależniona będzie od zakresu zaskarżenia.
Przesłanki orzeczenia rozwodu
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 5 grudnia 2002 r. III CKU 47/98
W razie ustalenia istnienia materialnoprawnych przesłanek orzeczenia rozwodu (art. 56 KRO) nie mają - dla uwzględnienia powództwa - znaczenia motywy, które skłoniły powoda do wytoczenia powództwa (np. "ucieczka" przed wierzycielami pozwanego).
Orzeczenie rozwodu - wymogi stawiane uzasadnieniu orzeczenia o winie
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 14 kwietnia 2005 r. II CK 609/04
Orzeczenie o winie, niezależnie od poważnych następstw prawnych, zwłaszcza w zakresie obowiązku alimentacji byłego małżonka, stanowi swoiste podsumowanie i ocenę wspólnego pożycia. Dlatego jego uzasadnienie powinno być szczególnie wyważone i wszechstronnie uargumentowane.
Uzależnienie alkoholowe jako przesłanka rozwodu
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 9 listopada 2001 r. I CKN 438/00
Przy uzależnieniu od alkoholu ważną rolę w dochodzeniu do trzeźwego życia odgrywa pomoc osób najbliższych dla alkoholika, a wśród nich szczególnie drugiego małżonka (art. 23 KRO). Ze względu na drastyczność zachowywania się małżonka uzależnionego od alkoholu, nie można - na płaszczyźnie prawa i konkretnych okoliczności sprawy - wymagać od drugiego małżonka dalszego pożycia z nim, jeżeli sprzeciwia się temu dobro rodziny, a w szczególności dobro małoletnich dzieci stron.