W przypadku, gdy kierujący samochodem prowadzi go po alkoholu to możemy mieć do czynienia albo z wykroczeniem albo już z przestępstwem. 

W przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość to przyjmuje się, że prowadzący samochód znajduje się w stanie nietrzeźwości skutkującej odpowiedzialnością karną za przestępstwo.

W przypadku natomiast, gdy zawartość alkoholu wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 to przyjmuje się, że prowadzący samochód znajduje się w stanie po użyciu alkoholu skutkującej odpowiedzialnością za wykroczenie.


Za prowadzenie pojazd mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie nietrzeźwości sąd może orzec grzywnę, kare ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli prowadzący pojazd mechaniczny był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173 k.k., 174 k.k., 177 k.k. lub art. 355 § 2 k.k. popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo prowadził pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W przypadku, gdy sąd skazuje za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości orzeka również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata a w razie ponownego skazania dożywotnio

Ponadto sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości, co najmniej 5000 złotych, a w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 k.k., co najmniej 10 000 złotych, do wysokości 60 000 zł.


Autor: Adwokat Grzegorz Szymczyk o 16:26
Kancelaria Adwokacka
Wrocław, Twardogóra
tel: 725118998

Co grozi za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości?

Czwartek, 30 listopada 2017 r.  Wrocław / Twardogóra

PUBLIKACJE NA TEMAT
Co grozi za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości? – Adwokat, Wrocław, Twardogóra
                  

Znajdź nas:    

Dowiedz się:   

© 2016 Kancelaria Adwokacka Adwokat Grzegorz Szymczyk - Adwokat Wrocław / Twardogóra. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Facebook - Adwokat Wrocław, Twardogóra
Google - Adwokat Wrocław, Twardogóra
GoldenLine - Adwokat Wrocław, Twardogóra
LinkedIn - Adwokat Wrocław, Twardogóra
Aktywność na Twitterze - Adwokat Wrocław, Twardogóra
Kancelaria Adwokacka
Adwokat Grzegorz Szymczyk
tel. kom. 725 118 998
tel. 71 707 25 19
Umów się - on-line
Porady - on-line
e-mail: adwokat.szymczyk@o2.pl

Umów się na spotkanie!
we Wrocławiu lub w Twardogórze
Potrzebujesz Adwokata